Cseresznye és meggyfa leírása
Prunus avium/Prunus cerasus
Rózsafélék – Rosaceae
A cseresznyefa erdeinkben vadon nő s apró vörösszínű, kesernyés ízű gyümölcsöt hoz; a kertben termesztett cseresznye ennek származéka A cseresznyének tojásalakú, hosszúnyelű, hegyes és fűrészes szélű levele és sűrű csomókban álló fehér virágai vannak. Levelei kissé ránczosak fonákjuk pelyhes, a nyél csúcsán mirigyes.
A meggyfa pedig keletről származik s nálunk termesztik. A meggyfa abban különbözik a cseresznyefától, hogy levelei nem ránczosak, teljesen kopaszok, kissé bőrneműek, nyelök pedig nem mirigyes. A meggyfa virágai 3—4-ével állnak csomókban, míg a cseresznye virágai nagyobb számú csomókat képeznek. Úgy a cseresznyének, mint a meggyfának csontos magú gyümölcse van. A gyümölcs falának külső rétege, húsos leveses, belső rétege kemény és benne van a mag. Úgy a cseresznye mint a meggy is a gyógyászatban szerepel. A fekete meggyből és a cseresznyéből szörpöt (syrupus cerasorum), a meggyből azonkívül likőrt és meggyvizet (aqua cerasorum) készítenek.
A cseresznyeszörpöt rossz ízű gyógyszerekhez adják az íz javítása végett. A cseresznyének, de még inkább a meggynek gyümölcsszárait vagyis kocsányjait a gyógyászatban stipites cerasorum név alatt használják. A cseresznye- és meggyszárat leforrázzák és hurutos bántalmak ellen sikerrel alkalmazzák. Evégből a gyümölcsszárakat gyűjteni és gondosan megszárítani érdemes.
Előfordulása:
Európa mérsékelt éghajlatú vidékein mindenütt. Hazánkban kertekbe, gyümölcsösökbe ültetik, de vadon is előfordul.
Begyűjtendő része:
Az érett termés kocsányai, melyek 2 — 3 ujjnyi hosszúak, hengeresek, zöld színűek. A kereskedelembe stipites cerasorum néven kerül.
Hatóanyaga:
Csersav.
Gyűjtése és szárítása:
A június-július hónapok között érő gyümölcs szárát kell összegyűjteni és szellős padláson, tenyérnyi vastag rétegben szétterítve megszárítani.
Feldolgozása és értékesítése:
Teakeverékek alkotórészéül használják.
Forrás:
Dr. Darvas Ferenc és Dr Magyary-Kossa Gyula,Hazai gyógynövények, termelésük, értékesítésük, hatásuk és orvosi használatuk
Páter Béla, A vadontermő gyógynövények