A gyógynövények használata utóbbi időkben reneszánszát éli, egyre többen fordulnak el a mesterségesen készített gyógyszerektől és igyekeznek “egészségesebb”, természetes alternatívát találni a betegségekre vagy megelőzésre. A növények alkalmazásának ismerete sajnos kikopott a köztudatból, ez a növényhatározó ezt igyekszik pótolni.
Itthon egyre inkább ismert Macalik Ernő – Erdélyben élő, egyetemet végzett biológus, fitoterapeuta, közel 50(!) éve gyógynövény termesztő és szakértő – is mondja, ma már nincs mit megmenteni, az elvesztett tudást újra kell tanulni.
Régebben az emberek, öregek szájról-szájra adták át a tapasztalataikat, mivel ez már sajnálatos módon egyre kevésbé van így, ezért az oldalnak egyik célja ezeknek az ismereteknek a digitális verziójának a létrehozása. A növények és azok leírásai folyamatosan bővülnek. A másik és nem kevésbé fontos fókuszban a kipusztulóban lévő vadon termő gyógynövények megmentése áll. Minden egyes Facebook like és megosztás segíti ezt az eszmét, amit ezúton is köszönök minden támogatónak!
Gyógynövények listája – növényhatározó
A – B – C – D – E – F – G – H – I – K – L – M – N – O – Ö – Ő – P – S – T – V – Z
Mielőtt gyógynövényeket kezdenénk használni, győződjünk meg azoknak a származásáról. Csakis megbízható forrásból szerezzük be, mert a minőségileg gyengébb, rosszabb esetben akár szennyeződéseket tartalmazó gyógyfűnek nem lesz meg a kellő hatása.
Ha saját magunk döntünk úgy, hogy vadon termő növényeket szedünk (ezek hatóanyagai magasabbak, mint a termesztetteké), akkor azt úgy végezzük, hogy ne tegyünk kárt a növényben, a lehető legnagyobb körültekintéssel járjunk el! Ne takarítsunk be mindent, hagyjuk meg a szaporodás lehetőségét. Veszélyeztetett fajokat egyáltalán ne bolygassunk! Ebben a növényhatározóban igyekszem kitérni az adott gyógynövény gyűjtési módjáról is.
A megfelelő ismeretek hiányában nem tanácsos egyedül növényeket szedegetni, mert sok mérgező növény is megtalálható és egyes fajok könnyen összetéveszthetőek!
Az összegyűjtött növények szárítására is oda kell figyelni, erről részletesebben a blogban olvashat.
A tárolni mindenképp száraz és hűvös helyen érdemes, egyrészt könnyen bepenészesedhet, másrészt melegben peték kelhetnek ki és szaporodhatnak el. A legjobb nagyobb üvegben vagy fém dobozban tárolni, amit szövettel zárhatunk le, így tud egy kicsit levegőzni és egyéb kártevők nem férnek hozzá.