Idegrendszerre ható orvosi növények
Ebbe a csoportba tartoznak a legerőteljesebb hatású, sokszor igen mérges orvosi növények. Rendszerint olyanok, melyekben a hatásos alkotórész valamely növényi bázis, vagyis alkaloida. Az alkaloidák igen el vannak terjedve a növényországban, de különösen gazdagok alkaloidákban a buzérfélék, apocynumfélék, solanaceák, mákfélék és pillangósak, ellenben a fészkes virágúakban és az ajakasokban csak kivételesen fordulnak elő, úgyhogy az ember szinte hajlandó volna arra gondolni, hogy a növények morfológiai alkotása és azok alkaloida-tartalma, s ezen alkaloida minősége közt valami rejtelmes összefüggés lappanghat.
Némely növényben, pl. az álomhozó mákban vagy a cinchonák kérgében az alkaloidáknak egész sora foglaltatik, ezek az alkaloidák azonban vegyi szempontból rendszerint közel rokonságban vannak egymással, többnyire izomérek.
Az is általános szabálynak tekinthető, hogy a fűnemű alkotással bíró növényekben az alkaloidák leginkább a termésekben és a magvakban találhatók, míg a fás növényekben többnyire a kéregben is előfordulnak. Még nem is nagyon régen az alkaloidákat csakis a növényekből sikerült előállítani, de a 8o-as évek eleje óta mindinkább szaporodik azoknak az alkaloidáknak a száma, melyeket a vegyészek laboratóriumában, mesterséges összetevés (synthesis) útján állítanak elő.
A kémiának ez az újabb keletű vívmánya általános orvosi és közegészségügyi szempontból is nagyjelentőségű, mert az összetevő eljárással nyert alkaloidák sokkal olcsóbbak, mint a növényekből előállítottak, hatásuk pedig többnyire egészen azonos; leginkább csak fizikailag térnek el egymástól, így pl. sajátságos, hogy a mesterségesen előállított alkaloidák rendszerint nem hatnak a sarkított fény síkjára (inaktívak), míg ugyanazoknak a növényekben található testvérei a poláros fény síkját (rendszerint balra) eltérítik. Az alkaloidák között találjuk meg a leghatalmasabb mérgeket, melyek azonban orvosi tekintetben is igen fontosak. Paracelsusnak, a XVI. századbeli lángeszű svájci orvosnak a mondása jut itten eszünkbe: „A legnagyobb méreg egyúttal a legnagyobb gyógyszer”. Ennek a szabálynak természetesen szintén megvannak a maga kivételei.
Ebbe a csoportba tartoznak az alábbi ismertebb növények:
- Bürök (mérgező),Conium maculatum
- Macskagyökér, Valeriana officinalis
- Mérges ádáz (mérgező), Aethusa cynapium
- Csomorika (mérgező), Cicuta virosa
- Árnika, Arnica montana
- Mák, Papaver somniferum
- Nadragulya (mérgező), Atropa belladonna
- Keserű mandula (mérgező), Aygdala amara
- Dohány, Herba nicotianae
- Sisakvirág (mérgező), Aconitum napellus
Forrás
Hazai gyógynövények, termelésük, értékesítésük, hatásuk és orvosi használatuk, Dr. Darvas Ferenc és Dr Magyary-Kossa Gyula, 1925, Budapest, Az Atheneum irodalmi és nyomdai részvénytársulat kiadása.