10+ érdekes tudnivaló a borsmenta gyógyhatásairól

Bors menta - Mentha piperita

Bors menta – Mentha piperita

Borsmenta leírása:

Mentha piperita

Ajakosok – Labiatae

(Régies vagy egyéb ismert nevei: borsos menta vagy borsmenta, angol menta, mithen menta)

Fél métertől-másfél méterig megnövő évelő növény. Négyszögletes szára az alsó részén elágazik, zöld színű, vörösen foltos, sima, néha gyengén szőrös. A tőben sarjhajtásokat fejleszt, amelyek a föld felszínére kerülve meggyökeresednek és leveles szárakká fejlődnek. A virágok a szárak végén kalászszerű virágzatot alkotnak. Az egyes virágok apró murvalevelek hónaljában, álörvökben fejlődnek. A virágszirmok barnás-ibolyás színűek. A levelek váltakozó, átellenes állásúak, vöröses-zöld színűek, szárnyas erezettel, tojásdad vagy lándzsás alakúak, fűrészesen fogazottak.

 

Borsosmenta

Előfordulása:

A termesztett borsos menta a két vadontermő mentafajnak a mentha aquaticanak és a mentha viridisnek a leszármazottja. Termesztése külföldön és hazánkban is kiterjedt és a termesztett áruk minősége egymástól nagyon különböző. A borsmenta értékét az illóolajban levő menthol adja meg és ebből a szempontból különböző államok borsmentái közül az első helyen van a japán menta, mely 90% körül, a második helyen az angol, mely 70% körül és harmadik helyen van a magyar menta, mely 65-67,5%-ig tartalmaz mentholt. A mentaolajok közül a legkiválóbb az angol Mitcham-illóolaj, amelyet a Surray-grófságban termelt mentának gondosan kiválogatott példányaiból állítanak elő.

Begyűjtendő része:


Mivel az illóolaj a növény leveleiben és szárában is egyaránt nagy mennyiségben foglaltatik bent, azért a levelet is és az egész föld feletti virágzó szárat is begyűjtik. Az előbbi folia menthae piperitae, az utóbbi herba menthae piperitae néven kerül a kereskedelembe.

Hatóanyaga:

Mint fentebb említettük, az illóolaj fő alkotórésze a menthol, amit az illóolajból kikristályosítással állítanak elő és ezen név alatt hozzák a kereskedelmi forgalomba. A mentholon kívül illóolaja még menthyl-acetátot, menthont és különböző terpeneket tartalmaz, valamint kálium, kalcium, vas, mangán, réz, magnézium, A-vitamin, β-karotin, C-vitamin, E-vitamin, folátok, riboflavin, piridoxin (B-6-vitamin), K-vitamin. A hazánkban termesztett borsmentából nyers állapotban o,1—o,25%, a szárított növényből 1—2.25% illóolajat lehet desztillálni.

Borsmenta tea hatása

A menta számos növényi eredetű kémiai vegyületet tartalmaz, amelyekről ismert, hogy antioxidánsok, betegségmegelőző és egészségmegőrző tulajdonságokkal rendelkeznek. A friss borsmenta gyógynövény teljes antioxidáns tartalma (ORAC) 13 978 µmol TE / 100 g.

A menta gyógynövény nem tartalmaz koleszterint; gazdag illóolajokban, vitaminokban és élelmi rostban, amely elősegíti az emberi test vér koleszterin és vérnyomásának szabályozását.

A gyógynövény részei számos alapvető illékony olajat tartalmaznak, például mentolt, mentont, mentol-acetátot . Ezek a vegyületek hatással vannak a bőr, a száj és a torok hideg érzékeny receptoraira, és ez a tulajdonság felelős a természetes frissítő, hűtési érzésért, amelyet a bőrön belélegzés, evés vagy a bőrre való felvitel után vált ki.

Az illóolaj, a mentol továbbá fájdalomcsillapító, helyi érzéstelenítő és nyugtató tulajdonságokkal rendelkezik.

Kutatási tanulmányok azt is javasolták, hogy a borsmenta vegyületei a sejtreceptor szintjén a kalciumcsatornák blokkolásával ellazítják a bél falát és a záróelemet. A menta ezt a tulajdonságát görcsoldásgátló szerként használják fel az „irritábilis bél szindróma” (IBS) és más kólikás fájdalom rendellenességek kezelésében.

A borsmenta – gyógynövény kiváló ásványi anyagforrás, például kálium, kalcium, vas, mangán és magnézium. 100 g friss gyógynövény 569 mg káliumot biztosít. A kálium a sejt- és testfolyadékok fontos alkotóeleme, amely elősegíti a pulzus és a vérnyomás szabályozását. A mangán és a réz az antioxidáns enzim, a szuperoxid diszmutáz kofaktoraiként működik.

Ezenkívül számos antioxidáns vitaminban gazdag, beleértve az A-vitamint, a β-karotint, a C-vitamint és az E-vitamint. A menta levelei számos alapvető B-komplex vitamint is tartalmaznak, például folátokat, riboflavint és piridoxint (B-6-vitamin); és a gyógynövény kiváló K-vitamin forrása.

Tea recept:

Két teáskanál szárított borsmenta levelet forrázzunk le 2-2,5 dl vízzel, majd kb. 5 perc után szűrjük le és fogyaszthatjuk is.

Borsmenta olaj

A borsmenta olaj az egyik legsokoldalúbb illóolaj, számos egészségügyi probléma kezelésére alkalmazható, az izomfájdalmaktól, a szezonális allergiás tünetektől kezdve az emésztési panaszokig. Szintén használják az energiaszint növelésére, valamint a bőr és a haj egészségének javítására.

Erős antioxidánsként is működik, a laboratóriumi vizsgálatokban daganatellenes hatásokat mutatott, antiallergén potenciált és fájdalomcsillapító hatású, segít ellazítani a gyomor-bél traktust és kemoterápiás hatása is lehet. Nem csoda, miért a borsmenta olaj az egyik legnépszerűbb illóolaj a világon.

A borsmenta a fodormenta és a vízmenta hibrid faja. Az illóolajokat CO2-vel vagy hideg kivonással gyűjtik össze a virágos növény friss részei. A legaktívabb összetevők a mentol (50–60%) és a menton (10–30%). A mentol a borsmenta legaktívabb összetevője, amely élénkítő és energizáló hatást kölcsönöz a leveleknek.

A mentol olaja jótékony tulajdonságai miatt általában balzsamokban, samponokban és egyéb testápolási termékekben használják. Manapság a borsmenta olaja hányinger elleni előnyei és a gyomornyálkahártyára, a vastagbélre kifejtett nyugtató hatása miatt ajánlják.

Hűsítő hatása miatt szintén értékelik és segít enyhíteni a fájó izmokat, ha helyileg alkalmazzák. Ezen kívül a borsmenta illóolaj antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkezik, ezért használható a fertőzések leküzdésére és még a lehelet frissítésére.

10+ előnye a borsmenta olaj használatának

1. Enyhítheted az izom- és ízületi fájdalmat

A borsmenta illóolaj nagyon hatékony természetes fájdalomcsillapító és izomlazító. Hűsítő, élénkítő és görcsoldó tulajdonságokkal is rendelkezik. A borsmenta olaj különösen hasznos a fejfájás enyhítésében. A borsmenta olaj fájdalomcsillapításhoz történő alkalmazásához egyszerűen naponta háromszor 2-3 cseppet kell felvinni a fájdalom helyére. Cseppents 5 cseppet a meleg fürdővizedbe.

2. A sinus gondozása és egyéb légúti előnyök

A borsmenta olaj belélegzése segíthet kitisztítani az orrmelléküregeket, és megkönnyebbülést nyújthat a köszörülő toroknak. A borsmenta köptetőként is működik, segít megnyitni a légutakat, kitisztítja a nyálkát és csökkenti a torlódásokat, és az egyik legjobb illóolaj megfázás, influenza, köhögés, orrmelléküreg-gyulladás, asztma, hörghurut és egyéb légúti megbetegedések esetén. Néhány csepp borsmentával inhalálhatsz, vagy 2-3 cseppet alkalmazhatsz a halántékon, a mellkason és a tarkón.

3. Szezonális allergiacsökkentés

A borsmenta illóolaj rendkívül hatékony az izmok ellazításában, az orrjáratokban, és segít az allergiás szezonban kitisztítani a légutakból származó „piszkot” és pollent. Köptető, gyulladáscsökkentő és élénkítő tulajdonságai miatt az allergiások egyik legjobb illóolaja. Megállapították, hogy a mentol terápiás hatékonyságot mutat krónikus gyulladásos rendellenességek, például allergiás nátha, vastagbélgyulladás és bronchiális asztma kezelésében. A szezonális allergiás tünetek enyhítése érdekében inhalálj borsmenta- és eukaliptusz olajat otthon, vagy 2-3 csepp borsmenta olajat dörzsölj be helyileg a halántékodba, a mellkasodba és a tarkódba.

4. Növelheted az energiád és javíthatod az edzésed teljesítményét

A veszélyes energiaitalok nem mérgező alternatívájaként lehetne használni a borsmentát. Segít növelni az energiaszintet hosszú utakon, iskolában vagy bármikor, amikor fokozottabb az energiaigény. A borsmenta olaj segíthet javítani a memóriát és az éberséget (utóbbit leginkább belélegezve). Fel lehet használni a fizikai teljesítmény növelésére, függetlenül attól, hogy szükség van egy kis lökésre a heti edzések során, vagy ha egy sporteseményre készülsz. Az energiaszint növelése és a borsmenta olaj koncentrációjának javítása érdekében vegyél be 1-2 cseppet belsőleg egy pohár vízzel hígítva, vagy dörzsölj be 2-3 cseppet helyileg (halánték/tarkó).

5. Enyhítheted a fejfájásod

A fejfájás elleni olaja képes javítani a keringést, megnyugtatni és ellazítani a feszült izmokat. A borsmenta olaj természetes fejfájás elleni kezeléséhez egyszerűen 2-3 cseppet dörzsölj be a halántékodba, a homlokodba és a tarkódba.

6. Javíthatja az IBS tüneteit

A borsmenta olaj kapszulák bizonyítottan hatékonyak az irritábilis bél szindróma (IBS) természetes kezelésében. Az IBS borsmenta olaja csökkenti a vastagbél görcsét, ellazítja a belek izmait, és segíthet csökkenteni a puffadást és a gázképződést. Az IBS tüneteinek enyhítése érdekében próbálj meg bevenni 1-2 csepp borsmenta olajat egy pohár vízzel.

7. Frissítheted a leheleted és támogathatod a szád egészségét

Természetes leheletfrissítő, ez valószínűleg annak köszönhető, hogy a borsmenta olaj elpusztítja a baktériumokat és a gombákat. A száj egészségének javítása és a lélegzet frissítése érdekében adj hozzá egy csepp borsmenta olajat közvetlenül a bolti fogkrémhez, vagy tehetsz egy cseppet a nyelved alá, mielőtt meginnál egy pohár vizet.

8. A haj növekedésének elősegítése és a korpásodás csökkentése

A borsmenta olajat valójában számos jó minőségű hajápolási termékben használják, mert megvastagítja és táplálja a sérült hajat. Természetes kezelésként alkalmazható a haj elvékonyodásakor, és segíti a fejbőr stimulálását. A mentol erős antiszeptikus szer, ezáltal segíthet eltávolítani a hajban felhalmozódó csírákat. Ha borsmenta olajat szeretnél használni a hajadra, a hajad növekedésének és táplálásának elősegítésére, egyszerűen adj 2-3 csepp borsmentát a samponodhoz vagy balzsamodhoz. Készíthetsz borsmenta olaj spray-t úgy, hogy 5-10 csepp olajat adj egy vízzel töltött spray-palackhoz, vagy egyszerűen masszírozz 2-3 csepp borsmenta olajat a fejbőrödbe zuhanyozás közben.

9. Enyhíti a viszketést

A kutatások azt mutatják, hogy a borsmenta olajban található mentol tartalom gátolja a viszketést. A borsmentával történő viszketés enyhítése érdekében egyszerűen 2-3 cseppet helyileg az aggodalomra okot adó területre, vagy adj 5-10 cseppet egy meleg vízfürdőbe, vagy krémedhez.

10. Természetes rovarriasztó

Utálják a borsmenta olaj szagát, többek között a hangyák, pókok, csótányok, szúnyogok, egerek, tetvek és kullancsok. Egy tanulmány kimutatta, hogy a borsmenta olaj 150 perc teljes védelmi időt eredményezett a szúnyogok ellen, mindössze 0,1 ml olajat vittek fel a karokra.

11. Csökkentheted az émelygést

A hányinger megszabadulása érdekében egyszerűen belélegezzük a borsmenta olajat közvetlenül az üvegből, adjunk hozzá egy csepp borsmenta olajat egy pohár vízhez, vagy dörzsöljünk 1-2 cseppet a fülünk mögé.

12. Javítja a kólika tüneteit

A kutatók azt tapasztalták, hogy a kólikában szenvedő csecsemők átlagos sírási ideje napi 192 percről 111 percre csökkent. Valamennyi anya a kólika-epizódok gyakoriságának és időtartamának csökkenéséről számolt be. A vizsgálathoz a csecsemőknek napi egyszer egy csepp borsmenta olajat adtak testtömeg-kilogrammonként, hétnapos időtartamra. Mielőtt csecsemőjénél borsmenta olajat használna, feltétlenül beszélje meg ezt a gyermekorvosával.

13. Fokozza bőröd egészségét

A borsmenta olaj nyugtató, lágyító, tonizáló és gyulladáscsökkentő hatása van a bőrön, ha külsőleg használják. Antiszeptikus és antimikrobiális tulajdonságokkal is rendelkezik. A borsmenta olaj hatékony, mitesszerek, bárányhimlő, zsíros bőr, dermatitis, gyulladás, viszkető bőr, ótvar, rüh és leégéskor egyaránt. A bőr egészségének javítása és a borsmenta olaj otthoni gyógymódként történő felhasználása érdekében keverj 2-3 csepp borsmentát egyenlő részekben levendula illóolajjal, és rögtön alkalmazhatod a kombinációt helyileg, a problémás területeken.

14. Leégés elleni védelem és enyhítés

A borsmenta olaj hidratálja az égett bőrt és enyhíti a napégés okozta fájdalmat. Használhatod a leégés megelőzésére is. SPF (napvédő faktor) értéke magasabb, mint a legtöbb más illóolaj, beleértve a levendula, az eukaliptusz, a teafa és a rózsaolajokét. Annak érdekében, hogy elősegítheted a bőröd gyógyulását napozás után, és megvédheted bőröd a leégéstől, keverj össze 2-3 csepp borsmenta olajat egy fél teáskanál kókuszolajjal, és kenheted közvetlenül a bőrödre.

15. Potenciális rákellenes szer

Bár további kutatásokra van szükség ezen a területen, egyes laboratóriumi vizsgálatok bíztatóak és azt mutatják, hogy a borsmenta hasznos lehet rákellenes szerként. Egy ilyen tanulmány megállapította, hogy a mentol vegyület gátolja a prosztatarák növekedését azáltal, hogy sejtpusztulást vált ki és szabályozza a sejtes folyamatokat.

Ha a borsmentát érzékeny bőrre használod, először mindig hordozóolajjal (például kókuszolajjal) hígítani kell. Ha még nem ismered alaposan a borsmenta olajat, akkor érdemes kipróbálni egy tesztet kis bőrfelületen, mielőtt nagyobb felületekre használnád.
Nem javasolt a borsmenta olaj használata csecsemők vagy kisgyermekek arcára vagy mellkasára, mert könnyen bőrirritációt okozhat.

Borsosmenta

Borsmenta

Termesztése:

A borsmenta különösen hajlamos az elfajzásra és ezért termesztése nagy gondosságot és szakértelmet igényel. Ezért a termesztésnél, már a termesztésre szánt hely megválasztásánál is nagyon kell ügyelnünk s mentatelepünket olyan helyen berendezni, ahol nem kell tartanunk idegen beporzástól vagy elfajzástól. A termesztésével járó sok munka miatt pedig csak olyan nagy területet ültessünk be mentával, amelynek „megmívelésére” kellő munkaerővel rendelkezünk.

A borsmenta termesztésére legjobban megfelel a nyirkos, humuszos, középkötött, vályog vagy anyagos mésztalaj. A mentatelepre kiszemelt területet ősszel mélyen fel kell szántani, úgyhogy teljesen porhanyós és gyommentes legyen. A terület megtrágyázásához érett istállótrágyát használjunk, de célszerű a mesterséges foszfor- és nitrogéntrágya is. A mentát legjobb jól trágyázott, kapásnövény után ültetni.

Borsosmenta

Borsmenta

A szaporítása magról sohasem történik, mert a magról fejlődő növények könnyen elfajzanak. Legcélszerűbb szaporítási módja a dugványozás, melyet tavasztól-őszig állandóan végezhetünk. Szaporítható tőosztással is, a tőosztással való szaporítás ősszel vagy tavasszal történik. A mentatövek egymástól 50 cm sor- és 40 cm növénytávolságra ültetendők. Egy kat. holdra 30.000 darab palánta szükséges. Termelési hozam kat. holdanként 8—10 q száraz áru. A mentatelepet legkésőbb háromévenként meg kell újítanunk és a régi mentatelepen előveteményül trágyás kapásnövényt termeszthetünk.

Gyűjtése és szárítása:

A borsmenta begyűjtését közvetlenül a virágzás előtt kell végeznünk s ez rendszerint június hó végén, július hó elején következik be. Kedvező időjárás esetén két-háromszor is arathatjuk a mentát egy évben. A begyűjtése kaszával vagy sarlóval való aratással történik. A lekaszált vagy lesarlózott növényt, ha az egész herbára van szükségünk, akkor a szárral együtt szárítjuk meg; ha azonban leveles árut akarunk, akkor a friss növényről lefosztjuk a levelet és azokat külön szárítjuk meg. A levéltől megfosztott szárrész is értékesíthető az illóolajgyártásban.

Borsosmenta

Borsmenta

Feldolgozása és értékesítése:

A borsmentát illóolaj, illetve az abban foglalt menthol-tartalma által úgy a gyógyászatban, mint a kozmetikában, valamint likőr és cukorkák gyártásánál nagyban használják és ezért termesztése is mindjobban elterjed. Úgy a herbából, mint a levélből desztillálás útján állítják elő az illóolajat, mely oleum menthae piperitae néven kerül a kereskedelembe és a mentholt, mely az oleum menthae piperitáenak kikristályosítható, szilárd alkotórésze.

A menta illóolajának előállítására, újabban hazánkban is az úgynevezett vándor-desztilláló üstöket hozzák forgalomba, melyeknek segítségével a termesztőhelyén, friss áruból desztillálják le az illóolajat. Ennek előnye az, hogy nem kell a begyűjtött növényi részeket elszállítani és az értékesítés ily módon sokkal biztosabb alapon végezhető, mert az árut a ledesztillált illóolaj arányában lehet értékesíteni.

A tápanyagok részletes elemzéséhez lásd az alábbi táblázatot:
Borsmenta (Mentha piperita ), friss, tápanyagérték 100 g-ra.
Név Tápanyagérték Az RDA százalékos aránya
Energia 70 Kcal 3,50%
Szénhidrát 14,79 g 11%
Fehérje 3,75 g 7%
Összes zsíradék 0,94 g 3%
koleszterin 0 mg 0%
Élelmi rost 8 g 20%
Vitaminok
folátokká 114 ug 28%
Niacin 1,706 mg 10,50%
Pantoténsav 0,338 mg 6,50%
piridoxin 0,129 mg 10%
riboflavin 0,266 mg 20%
A tiamin 0,082 mg 7%
A-vitamin 4248 NE 141%
C vitamin 31,8 mg 53%
Az elektrolitok
Nátrium 31 mg 2%
Kálium 569 mg 12%
Ásványok
Kalcium 243 mg 24%
Réz 329 ug 36%
Vas 5,08 mg 63,50%
Magnézium 80 mg 20%
Mangán 1,176 mg 51%
Cink 1,11 mg 10%
(Forrás: USDA Nemzeti Tápanyag-adatbázis)

Előfordulása
Gyógyhatása
Hatóanyaga
Gyűjtése

Forrás:

Dr. Darvas Ferenc és Dr Magyary-Kossa Gyula,Hazai gyógynövények, termelésük, értékesítésük, hatásuk és orvosi használatuk

2021-04-06T19:10:54+00:00 által|
Go to Top